24. Vila Carla Strobacha

ul. Fialova 14

Honosná residence byla postavena v roce 1920 na návrh architekta Georga Bergera pro jeho mecenáše, ředitele Olšanských papíren Carla Strobacha. Stavba sloužila nejen k bydlení, ale také jako reprezentativní sídlo papírenského závodu. Georg Berger při návrhu této vily uplatnil svůj zdobný styl odkazující na prvky německé venkovské architektury, jako jsou konstrukce na popínavé rostliny, typické okenice, věžičky a mansardové střechy.

Carl Strobach senior, taktéž ředitel papírny v Olšanech, spáchal v roce 1905 sebevraždu po skandálu, kdy se provalila zpronevěra firemních peněz. Jeho syn Carl Strobach mladší, byl ve své kariéře mnohem úspěšnější. Stal se ředitelem stejné papírny, výrobu zmodernizoval a rozšířil o lukrativní produkci cigaretového papíru. Stal se generálním ředitelem akciové společnosti spojující papírny na celé Moravě.

S architektem Bergerem se osobně přátelil a poskytnul mu zakázky na realizaci několika dalších staveb v Šumperku i okolí. K bydlení sloužila vila pouze do roku 1945. Bylo zde zřízeno zdravotní středisko Hany Benešové, pojmenované po manželce československého prezidenta Edvarda Beneše.