23. Dům rodiny Primavesi

ul. Žerotínova 11

Reprezentativní vilu si nechala v Šumperku po stavit rodina průmyslníků a bankéřů původem z Lombardie Primavesiové. Secesní nárožní dům pro Moritze Primavesiho navrhli renomovaní vídeňští architekti Anton a Josef Drexlerovi. Stavbu, která snoubila bydlení s podnikáním, dokončil šumperský stavitel Franz Riess v roce 1897. Moritz se dokončení nedožil a dům zdědilSigmund Primavesi

Moritzův otec Carl Anton Primavesi zakládal lihovary a cukrovary po celé Moravě, on sám mimo jiné provozoval přádelnu ve Vrbně pod Pradědem. Nejzajímavější postavou rodinného klanu bylbezpochyby Moritzův syn Otto Primavesi. Proslavil se zejménajako mecenáš umění a vizionář. Na Šumpersku vznikl jeho zásluhou jeden architektonický unikát, který již můžeme obdivovat pouze na dochovaných fotografiích.

Nejzajímavější postavou rodinného klanu byl bezpochyby Moritzův syn Otto Primavesi. Proslavil se zejména jako mecenáš umění a vizionář. Na Šumpersku vznikl jeho zásluhou jeden architektonický unikát, který již můžeme obdivovat pouze na dochovaných fotografiích. Jednalo se o rozlehlé letní sídlo v Koutech nad Desnou. Vzhled domu z pera architekta Josefa Hoffmanna kombinoval prvky antiky a lidového horského stavitelství. Hoffmann navrhl i vnitřní vybavení domu vyrobené v proslulých dílnách Wiener Werkstätte. Na podobě interiérů se podílel také rodinný přítel sochař Anton Hanak. Na návštěvu do Koutů s oblibou zajížděl i malíř Gustav Klimt.