21. Seidlův palác

Hanácká 2

V roce 1873 koupil podnikatel Ignác Seidl od města čtyři domky a část městské hradby a poté vše nechal zbourat. Na vzniklém místě si nechal postavit šumperským stavitelem Josefem Bayerem novorenesanční palác, který navrhl vídeňský architekt Moritz Hinträger.

Za možnost zbourat hradby a rozšíření prostoru kolem paláce pro okrasnou zahradu se Seidl městu odvděčil tím, že nechal postavit veřejné schodiště spojující Hanáckou ulici s parčíkem v parkánovém příkopu. Schody pojmenovalpo své manželce „Mariiny schody.“

Průmyslníci Seidlové se na přelomu století řadili ke společenské smetánce města. Zakladatel rodu Ignaz Seidl začínal jako faktor. Obchodník objížděl kraj s trakařem a vykupoval přízi, aby ji se ziskem prodal manufakturám. Jako připomínka úsi lí, které stálo za textilním impériem rodinné firmy Seidl, byl dlouhá léta popruh od původního trakaře umístěn ve vit ríně na čestném místě v kanceláři ředitele podniku. Rodinná fir ma provozovala ve své době v blízkém Sudkově, na místě původního mlýna, nejmodernější a největší mechanickou přá delnu na severní Moravě.