19. Dům u římanky

nám. Míru 26

Na místě objektu stávaly dva středověké domy, které v roce 1877 odkoupil bohatý kupec Carl Wiatschka a na jejich místě si v roce 1877 nechal postavit dvoupatrový objekt s krásnou novorenesanční fasádou. Italská inspirace je násobená sochou Římanky, která je osazena v nice prvního patra. Dům projektoval a realizoval šumperský stavitel Josef Prosinger.

Carl Wiatschka provozoval v přízemí domu obchod s kořením a jeho syn Josef si ve stejném domě otevřel svou první drogerii. V roce 1898 svůj podnik přestěhoval do nově postavené výstavné budovy U Bílého psa.

Osobnost Josefa Wiatschky se do historie Šumperka zapsala zejména zásluhou na vybudování první městské plovárny a sportoviště Schenkhofteich. Spolu se svými zaměstnanci založil spolek, jenž se zasadil o rekultivaci původního rybníka na místo společenského setkávání a prostor pro konání slavností. Přírodní areál lákal k půjčování loděk, k návštěvě letní restaurace i zázemí s převlékacími kabinkami a šatnami. Později zde přibyly sluneční lázně, dětský bazén i sprchy. Vše vkusně doplňovaly promenádníchodníčky.